وقتی برای خرید آجیل  به خشکبارفروشی می‌روید، معمولا چند گزینه عمده پیش رو دارید. به عبارت دیگر، خیلی از فروشنده‌ها، از قبل چند نوع مختلف از انواع ترکیبات آجیل برای شما آماده کرده‌اند و منتظر یک اشاره شما هستند تا آجیل را درون ظرف بریزند و بگذارند روی ترازو!!!!!!!!
ترکیبات آجیل

انواع ترکیبات آجیل

۱)‌ آجیل شور: این نوع آجیل تشکیل شده از پسته، تخمه کدو، تخمه ژاپنی، مغز بادام، مغز فندق و بادام هندی. بعضی‌ها بادام منقا را هم به این جمع اضافه می‌کنند. متاسفانه این نوع آجیل، رایج‌ترین و پرطرفدارترین نوع آجیل است. این‌که چرا می‌گوییم متاسفانه، پاسخ ساده و روشنی دارد. کافی است به صفتی که کلمه آجیل را همراهی می‌کند، دقت کنید: «شور» چه کسی است که این روزها در باره عوارض ناشی از افزایش مصرف نمک و خطرات زیان‌بار آن چیزی نشنیده باشد یا مطلبی نخوانده باشد؟

اما با تمام این حرفها آجیل شور از پرطرفدارترین ترکیبات آجیل هست.

۲)‌ آجیل شیرین: شامل مغز گردو، کشمش، توت خشک، مغز فندق، مغز پسته، مغز بادام و بادام هندی. اگرچه از این نوع ترکیب آجیل کمتر از بقیه ترکیبات آجیل‌ ها استقبال می‌شود وخیلی ها اعتقاد دارند مخصوص شب یلداس!!! اما حضور مغز گردو در این ترکیب یک مزیت بسیار بزرگ به حساب می‌آید.

۳)‌ آجیل چهار مغز: این آجیل تشکیل شده از مغز بادام، مغز پسته، مغز فندق و بادام هندی.

ترکیبات آجیل
۴)آجیل چهار تخمه:این آجیل هم با کمی تغیر نسبت به آجیل چهار مغز تشکیل شده از مغز بادام پسته تخمه کدو  و تخمه جاپونی.

۵) آجیل مشکل‌گشا: بعضی‌ها معتقدند که حضور آجیل مشکل‌گشا، حتی در حجم کم، در کنار ظرف اصلی آجیل (مخصوصا روی سفره هفت‌سین)، برای صاحبخانه خوش‌یمن خواهد بود و به همین خاطر، کمی هم از این نوع آجیل تهیه می‌کنند. آجیل مشکل‌گشا عبارت است از ترکیب مغز فندق، مغز پسته، مغز بادام، توت خشک، کشمش، نخودچی و نقل.

آجیل مشکل گشا مقدس ترین ترکیبات آجیل است!!!!!!!

ترکیبات آجیل
۶) آجیل‌های وارداتی: این‌روزها در آجیل‌فروشی‌ها و فروشگاه‌های عرضه‌کننده خشکبار، آجیل‌های هندی، تایلندی و ژاپنی هم پیدا می‌شود که به خاطر تنوع رنگی و طعم تندشان مشتریانی هم برای خودشان دست و پا کرده‌اند. در این نوع آجیل‌ها انواع رشته، ذرت، نخود و باقلا هم پیدا می‌شود.

۷) سلیقه شخصی: همه ما برای خرید آجیل  یک گزینه دیگر را هم پیش‌روی خود داریم و آن هم سبک شخصی خودمان است؛ به این معنی که ما می‌توانیم از هر کدام از اقلام آجیل به میزان دلخواه و به سلیقه شخصی خودمان خرید کنیم و آنها را با هم ترکیب کنیم. در بین اقلام مختلف آجیل، معمولا مشتریان بیشترین استقبال را از پسته به عمل می‌آورند و بعد از آن به ترتیب انواع تخمه، بادام، بادام هندی و مغز فندق مورد توجه قرار می‌گیرد.

در این مقاله سعی کردم انواع ترکیبات آجیل که در ایران مورد استفاده بیشتری قرار می گیرد را خدمتتون عرض کنم.

5/5 ( 4 نظر )
1 پاسخ
  1. حسین زاده
    حسین زاده گفته:

    سلام مرسی مقاله خوبی بود .جالب بود ولی بازم فکر میکنم ترکیبات دیگه ای هم باشه که ما تا الان ندیدیم .بعضی از فروشگا ها و آجیل فروشی ها که میرم یه چیزا عجیبی میبینم

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *